Forum

Notifications

[Przyklejony] Broń czarnoprochowa - jak zacząć...  

  RSS

Active Member Członkowie Bractwa
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 18
26/02/2020 1:28 am  

Broń czarnoprochowa bez pozwolenia

W Polsce pozwolenia na broń nie wymaga się m.in. w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni. Reguluje to ustawa o broni i amunicji, w przypadku broni czarnoprochowej Art. 11 ust. 10. Dlatego w celu dokonania zakupu takiej broni wystarczy mieć skończone 18 lat.

Na posiadanie prochu przez właścicieli broni czarnoprochowej również nie jest wymagane pozwolenie, jednak w przypadku chęci zakupienia go np. w sklepie z bronią, niezbędne będzie wyrobienie Europejskiej Karty Broni. Dodatkową zaletą posiadania takiej karty jest możliwość przewożenia broni poza granice Polski.

Czarny proch – co warto wiedzieć?

Należy kupować tylko fabryczny czarny proch i nigdy nie wolno stosować innego prochu oraz miar niezgodnych z zaleceniami producenta danej broni czarnoprochowej.

Samodzielne wytwarzanie czarnego prochu jest nielegalne i nikt nie powinien się tego podejmować na własną rękę, w domowych warunkach. Należy podkreślić, że będzie to nie tylko niezgodne z prawem, ale również bardzo niebezpieczne.

  Aby kupić czarny proch w Polsce powinniśmy wystąpić o Europejską Kartę Broni Palnej w skrócie nazywaną EKB. Na Śląsku jesteśmy jednak w dobrej sytuacji . Możemy  wybrać się na wycieczkę do Czech, gdzie bez problemu będziemy mogli zakupić czarny proch bez żadnych formalności.

W Polsce możemy nabyć w sumie 3 producentów: Vesuvit lc ( czeski), Złoty Stok (polski), Szwajcar (szwajcarski). Jedynie czeski nie gradacji - należy go "przesiać" aby uzyskać odpowiednią wielkość ziaren prochu.  Złoty Stok jak i Szwajcar mają 3 gradacje: 1- pistolety jednostrzałowe (matchowe), 2- rewolwery, 3- karabiny.

Gdzie możemy strzelać?

Z broni wolno strzelać tylko na strzelnicy, reguluje to Art. 45. Ustawy o broni i amunicji. Wyjątkiem w tym przypadku jest obrona konieczna, której przepis ten nie dotyczy.

Niezbędnik- czyli co na start 🙂

Klucz do kominków

Niezbędne i najważniejsze akcesorium przeznaczone do broni czarnoprochowej. Prawidłowa eksploatacja broni czarnoprochowej wymaga jej dokładnego czyszczenia i konserwacji, w czym bardzo przydatny będzie klucz do kominków. Jak sugeruje sama nazwa, ten element wyposażenia służy do odkręcania kominków, co jest niezbędną czynnością nie tylko podczas czyszczenia, ale również wtedy, gdy w trakcie strzelania w jednej z komór dojdzie do niewypału. W takiej sytuacji można poradzić sobie właśnie odkręcając kominek kluczem, wysypać proch i wypchnąć kulę z komory. Jest to jedyne narzędzie, które pozwoli nam na bezpieczne rozładowanie broni.

Akcesoria ochronne

Podstawowe, najważniejsze dwa akcesoria ochronne w strzelectwie mają związek ze słuchem i wzrokiem. Istotnym jest aby przy ich zakupie decydować się na atestowany sprzęt. Zwykłe zatyczki do uszu można kupić już za niecałe 10 zł, natomiast warto mieć na uwadze, że istnieją znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje, jak aktywne ochronniki słuchu. Ich istotną zaletą jest umożliwienie użytkownikowi świadomości sytuacyjnej oraz swobodnej komunikacji z innymi ludźmi, przy jednoczesnym tłumieniu szkodliwych impulsowych hałasów, jak wystrzał z broni.

W drugiej kolejności należy wybrać atestowane okulary ochronne, spełniające normy balistyczne. Umożliwiają skuteczną ochronę oczu przed urazami, które mogą zostać spowodowane przez obiekty poruszające się z dużą prędkością.
Dodatkowo można zaopatrzyć się jeszcze w rękawice ochronne, które zapewnią komfort i ochronę dłoni.

Kule

Zazwyczaj dla danego kalibru broni dostępne są różne rozmiary kul. Przykładowo dla rewolweru w kalibrze .44, można dobrać kule w kalibrze .451 lub .454. Na początek zalecamy kupić po paczce kul w różnych rozmiarach i zwyczajnie sprawdzić, co nam bardziej odpowiada, z którego rozmiaru lepiej nam się strzela. Dostępne są również pociski, ale korzystanie z nich wymaga doświadczenia i wiedzy, więc na początek zalecamy zawsze wybierać kule.

Kapiszony

Podstawowy nabytek, by móc strzelać,  wręcz obowiązkowy dla posiadaczy rewolwerów:) Zakładamy je na kominki. Zawierają materiał czuły na uderzenie ( odpowiednik spłonki w amunicji zintegrowanej), który inicjuje zapalenie czarnego prochu. Są różne rodzaje (wielkość, producenci). Tutaj należy dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej są pakowane po 100 lub 250 sztuk.

Wycior

To niezbędne akcesorium potrzebne do wyczyszczenia lufy z osadów i pozostałości po strzelaniu. Zazwyczaj zestawy wyciorów składają się z różnych typów szczotek przeznaczonych do konkretnego etapu czyszczenia przewodu lufy.

Smary

Smary do bębna występują w typach 1, 2, 3 i stosuje się je bezpośrednio do bębna przed kulą. Taki smar pełni dwie ważne role – chroni przed przeskoczeniem iskry do sąsiednich komór oraz smaruje przewód lufy podczas wystrzału, dzięki czemu łatwiej jest ją wyczyścić po strzelaniu.

Typy wymienione powyżej mają następujące znaczenie:
Typ 1 – najtwardszy, dobry do stosowania latem.
Typ 2 – smar pośredni, w teorii dobry na każdą porę roku, lecz zalecany na wiosnę i jesień.
Typ 3 – najbardziej miękki, zalecany na zimę.

Osobiście polecam Typ 2 - sprawdza się w każdych warunkach 🙂

Preparaty konserwujące

Smary i oliwy do broni, służące do konserwacji elementów zarówno drewnianych, jak i metalowych. Należy rozróżnić smary, które są przeznaczone do czyszczenia broni i usuwania nagaru po strzelaniu (np. MoS2, Balistol) od smarów przeznaczony do konserwacji i bezpiecznego przechowywania broni czarnoprochowej (Brunox). Do czyszczenia luf polecam piankę Forrest. Czyści z ołowiu lepiej niż rewelacyjnie.

Praska do ładowania bębna

Dodatkowe akcesorium, które nie należy do listy must have. Prasa przeznaczona jest do ładowania bębnów w rewolwerach czarnoprochowych, które nie są wyposażone w tzw. pobojczyk. Oczywiście można ją również stosować w rewolwerach wyposażonych w pobojczyk.

Przybitka

Przeznaczone do oddzielenia ładunku prochowego od pocisku, przybitki filcowe albo korkowe (niektórzy stosują np. kaszkę- polecam osobiście), dzięki którym nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu płomienia z pociskiem, co wiąże się z jego nadtopieniem i jest negatywnym zjawiskiem (ołów osadzi się na ściankach lufy).

 

Jaką broń wybrać?

 To najważniejsze i zarazem podstawowe pytanie przy pierwszej decyzji dotyczącej broni. Każdy następny wybór i zakup, poparty jest już doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Wiemy już czego oczekujemy po następnym zakupie, mieliśmy możliwość do tej pory przekonania się na strzelnicy o możliwościach, wadach i zaletach danej sztuki broni. Pomijam tutaj oczywiście osoby, które dokonują zakupy tylko i wyłącznie w celu powieszenia sobie na ścianie dużej kolekcji, ładnie wyglądających sprzętów, których obsługa ogranicza się do zdejmowania warstwy kurzu.

Pierwszą broń wybieramy poprzez podjęcie decyzji określającej do czego tak naprawdę chcemy jej używać. Tylko tak można od czegoś konkretnego zacząć, jeśli natomiast nawet tego nie wiemy – możemy po prostu ją kolekcjonować.

Przeważnie potrzebujemy po prostu postrzelać do tarczy, obyć się z bronią, nauczyć się jej obsługi, zasad bezpiecznego strzelania, treningu strzeleckiego. Taka forma należy do najpopularniejszych i najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Strzelectwo czarnoprochowe nie polega tylko i wyłącznie na trafianiu do celu, to jest miejsce spotkań towarzyskich, wymiana informacji, współpracy i nauki – powiedziałbym więcej, podtrzymywanie tradycji i rozwijanie umiejętności. Uczymy się nie tylko obsługi, ale także cierpliwości, opanowania i współpracy.

Na początek polecam coś, co w razie złapania chęci do kontynuacji przygody z CP, będzie można bez dużej straty sprzedać. Jak ktoś kupi pistolet  za prawie 5k … to nie jest gwarancją że będzie zaraz trafiał same 10’tki. Sprzedać to później, będzie problem … a zwykły Remik czy Colt, za około 1,5k-2k spokojnie znajdzie nowego właściciela. To samo z bronią długą. Zanim zdecydujemy się na zakup karabinu strzelającego na 1000 metrów, kosztującego naprawdę niezłą kasę, zastanówmy się czy mamy takie strzelnicy w pobliżu i czy będziemy strzelać na takie odległości. Może zwykły Deerhunter, Kentucky czy Hawken, spokojne na 100 metrów wystarczy. Nie wspominając już o modelach odtylcowych – co tak bardzo potrafi rozpalić wyobraźnię początkujących. Sharps nie jest idealny, dla początkującego strzelca po prostu się nie nadaje. Ilość części ruchomych, elaboracja amunicji, czyszczenie … potrafi nawet osoby bardziej obyte przerazić. O kosztach dodatków już nie wspominam, ale potrafią one niejednokrotnie zbliżyć się do kosztów zakupu samej broni – o czym bardzo łatwo zapomnieć.

Od razu, na samym początku ostrzegam o bardzo ważnym zjawisku, na zakupie jednego egzemplarza broni, to się nie skończy. Jest to dopiero początek przygody, która bardzo często kończy się zakupem sporej kolekcji. Bardzo miłe zjawisko, niestety bardzo uszczuplające nasze finanse 🙂

 


Cytat
Udostępnij:
Udostępnij podstronę
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print