O 20-LECIU

rok 2015
to szczególny rok w naszej działalności. 20-ścia lat temu, grupa rybnickich Obywateli postanowiła reaktywować w Rybniku Bractwo Kurkowe założone przez naszych dziadów i ojców w 1924 roku, którego działalność rozwiązał hitlerowski okupant, sowiecki zaś, a po 1956 roku peerelowski podtrzymał.
Dopiero przełom 1989 roku, pozwolił organizacjom pielęgnującym regionalne tradycje, obyczaj i koloryt kulturalny swoich ojczyzn, odtworzyć swoja działalność.

a co było wcześniej
z pewnością trzeba się odnieść do historycznej konieczności powołania Bractw Kurkowych. Poniższy tekst w skrócie ujmuje sens naszej działalności, ale bez cierpliwości w zapoznaniu się z jego treścią, trudno będzie czytelnikowi zrozumieć kolejność rzeczy i konsekwencje poczynań.
Tekst powstał pod wpływem wydawcy miesięcznika „ na gruncie”, Marka Wawrzyniaka,  który z wrodzoną sobie prowokującą nachalnością pytał mnie co to za dziwne stowarzyszenie mało co znane, a roszczące sobie prawo do uznania i szacunku.
Starałem się obronić to prawo opisując po swojemu – nie jestem historykiem i całe szczęście – początki i powody powstania ruchu brackiego, zatem, zapraszam do lektury.

Udostępnij podstronę